Bank, parabank, firma pożyczkowa – poznaj różnice.

Dni, kiedy banki miały monopol na polskim rynku, dawno minęły. Obecnie klienci mogą korzystać w niezwykle bogatej oferty wielu innych instytucji, które proponują ciekawy oferty pożyczek. Wiele ludzi zniechęciło się do banków, ponieważ otrzymanie kredytu w wielu przypadkach było wręcz niemożliwe. Inne firmy w tym czasie zacierały ręce i wymyślały nowe koncepcje szybkich i bezproblemowych pożyczek. Powstało więc wiele firm pożyczkowych i parabanków. Ilość tych opcji wręcz zawróciła ludziom w głowach. Na szczęście banki nie są już jedynym miejsce, gdzie można wziąć pożyczkę. Wiele ludzi ucieka od nich, ponieważ ogrom wymagań i formalności przerasta większość interesantów. W kraju chyba nie ma człowieka, który nie wiedziałby, czym jest bank. Nie każdy jednak wie, czym dokładnie jest parabank oraz czym charakteryzują się firmy pożyczkowe. Warto więc dowiedzieć się kilku niezbędnych informacji, aby nie być niemile zaskoczonym w razie jakichkolwiek problemów. Oto całe kompendium wiedzy na ten temat.

Parabank = firma pożyczkowa?

Niestety zaskakująca ilość ludzi myli parabank z firmą pożyczkową. Są to zupełnie dwie instytucje. Dlaczego więc tak często spotykany jest błąd? Zapewne dla tego, że dla ludzi coś, co nie jest typowym bankiem, jest od razu firmą pożyczkową. W tym przypadku istnieje przekonanie, że skoro jakaś firma parabankiem nie jest, to zapewne jest parabankiem, czyli w przekonaniu ludzi-firmą pożyczkową. Niestety słowa ,,parabank” i słowa ,,firma pożyczkowa” nie należy stosować zamiennie. Nie są to synonimy. Tak więc skoro są to zupełnie dwie różne instytucje, to w czym tkwi problem?

Czym jest parabank?

W tym przypadku najlepiej zapoznać się z dokumentacją Komisji Stabilności Finansowej. Instytucja ta dosyć jasno i wyraźnie precyzuje to zawiłe określenie. Zgodnie z opisem tej instytucji parabank jest instytucją, w której każdy klient znajdzie produkty finansowe, identycznie, jak w tradycyjnym banku. Z tych informacji wynika też, że parabank nie tylko udziela pożyczek klientom indywidualnym i instytucjom, ale również gromadzi wszelkie depozyty. Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce takie prawo przysługuje jedynie bankom oraz kasom kredytowo-oszczędnosćiowym. Parabank nie jest żadną z tych dwóch instytucji. Nie podlega on również jakimkolwiek nadzorom Komisji Nadzoru Finansowego. To oznacza, że parabank nie musi określać jasno limitu kapitału, ani podtrzymywać w tajemnicy danych swoich klientów. Tak więc dane każdego klienta nie są w pełni bezpieczne i zaszyfrowane. Nie przysługuje w tym przypadku żadna ochrona danych osobowych. Wszelkie transakcje, jakie wykonywane są przez parabank, tworzone są jedynie z pieniędzy uzyskanych od klientów. Tak więc można spodziewać się tutaj nawet całkowitej utraty ulokowanych oszczędności. Jest to gigantyczne ryzyko dla poważnych i majętnych przedsiębiorców. Niestety parabanki często działają na zasadzie piramidy finansowej. W mediach słyszy się powszechnie, że wiele osób w takich przypadkach straciło cały dobytek życia. Parabanki kojarzą się negatywnie. Fakt ich nieuczciwości obił się również negatywnie na opinii firm pożyczkowych.

Czym jest firma pożyczkowa?

Wszelkie firmy pożyczkowe, które zwane są również firmami pozabankowymi, działają przede wszystkim na zasadzie ustawy o prawie konsumenckim. Co to oznacza? Na przykład to, że stopa odsetkowa nie może przekraczać czterokrotności stopy kredytu lombardowego. W każdym materiale o charakterze reklamowym powinna być informacja o RRSO. Wiadomo, że są to nie wszystkie uregulowania. Warto jednak dostrzec, że firmy pożyczkowe w porównaniu do parabanków cechują się jednak jakimiś ramami prawnymi. Trzymają się ściśle wytycznych. Kto sprawuje jednak piecze nad firmami pożyczkowymi? Jest to Związek Firm Pożyczkowych, zwany inaczej ZFP. Niestety nie wszyscy pożyczkodawcy mogą poszczycić się miejscem na tej liście. Każda firma, która chce zostać członkiem tego zespołu, musi przejść bardzo obszerne i wnikliwe procesy weryfikacji i wierzytelności. Instytucja ta nadaje bardzo rygorystyczne zasady członkostwa. Oczywiście jest to również korzystne dla rozwoju firmy, ponieważ wiele osób, które mają jakąś wiedzę na temat firm pożyczkowych, z pewnością wybierze pożyczkę w formie, która wykonuje swoją pracę rzetelnie i uczciwie. Te rygorystyczne zasady mają na celu to, że klient może czuć się w pełni bezpieczny, że nie zostanie w jakikolwiek sposób oszukany przez firmę pożyczkową. Rejestr Firm pożyczkowych dostępny jest na wielu stronach internetowych. Jakie są wyróżniki wszelkich firm pożyczkowych? Przede wszystkim wszelkie pożyczki, które udzielane są w firmie pożyczkowej, pochodzą od akcjonariuszy i właścicieli firm pozabankowych. Nie są więc w tym przypadku brane w depozyt pieniądze pochodzące od klienta. Klient może czuć się w pełni bezpieczny. Jakie są zalety pożyczek w firmach pożyczkowych?

Czym jest bank?

Niewielka część społeczeństwa uważa, że parabank to rodzaj parabanku. Jest to oczywiście duży plus, jednak niepokojący jest fakt, że utożsamiają parabanki z firmami pożyczkowymi. Porównywanie parabanku do banku jest wysoce ryzykowne. Może mieć opłakane skutki. Według oficjalnej definicji banki są osobami prywatnymi, które zgodnie z przepisami wielu ustaw działają zgodnie z zezwoleniami, które umożliwiają im wykonywanie czynności bankowych obciążających pewnym ryzykiem środki, które powierzone zostały po jakimkolwiek tytułem zwrotnym. Oczywiście ta sama ustawa określa jasno i wyraźnie również zakres usług bankowych, do których należy:

 • Przyjmowanie i wydawanie środków na życzenie klienta bądź zgodnie z określonym terminem,
 • Prowadzenie wszelkich procesów rachunkowych tych wpłat,
 • Prowadzenie rachunków bankowych,
 • Udzielanie klientom kredytów,
 • Przydzielanie gwarancji bankowych,
 • Obrót papierami wartościowymi,
 • Prowadzenie wszelkich rozliczeń pieniężnych,
 • Wydawanie i niszczenie kart płatniczych,
 • Zbywanie oraz nabywanie wierzytelności pieniężnych,
 • Sprzedaż i skup wszelkich wartości dewizowych,
 • Potwierdzanie i przydzielanie poręczeń.

Można z tego wywnioskować, że zakres działania banku jest niezwykle szeroki. Nic dziwnego, że banki cieszą się niesłabnącą sławą. Oczywiście w przypadku brania pod uwagę jedynie kredytów, interesuje nas jedynie podpunkt, który mówi o przydzielaniu pożyczek swoim klientom.

Co należy zrobić, aby wziąć kredyt w banku?

Banki podchodzą do klienta bardzo poważnie. Aby otrzymać kredyt, bank musi zaufać danemu pożyczkobiorcy. Mowa tutaj oczywiście o statusie majątkowym, rejestrze BIK oraz o ewentualnym wkładzie własnym. W celu wzięcia kredytu każda osoba musi być przede wszystkim osobą pełnoletnią. Wzięcie kredytu w przypadku osób nieletnich jest niemożliwe. Oczywiście dana osoba musi mieć również pełnię praw obywatelskich oraz mieszkać na terenie Polski. Zameldowanie musi być stałe. Dodatkowo bank interesuje też udokumentowanie zatrudnienia. W parabankach i firmach pożyczkowych takie wymagania nie są potrzebne. Wystarczy dowód osobisty. Tutaj ważna jest też historia kredytowa. Przed przydzieleniem kredytu banki sprawdzają dokładnie przeszłość kredytową każdej osoby. To również określił, czy dany pożyczkobiorca będzie w stanie spłacić swoje zadłużenie. Na zdolność składa się cała masa czynników, jednak najważniejsze dwa punkty to określony wiek oraz wysokość zarobków. Z pewnością pracownik banku sięgnie do rejestru dłużników. Fakt znajdowania się na tej liście drastycznie zmniejsza szansę na kredyt. Do sprawdzenia BIK konieczna jest zgodna każdego chętnego do wzięcia kredytu. Banki przydzielają kredyty na wiele celów. Może być to budowa domu lub zakup samochodu. Oczywiście dla banku najlepszym kredytem jest kredyt hipoteczny. Dany interesant poprzez zastawienie hipoteki daje gwarancję bankowi, że w przypadku braku płynności finansowej, przejmują oni hipotekę, która zostanie poddana licytacji. Oczywiście istotną różnicą jest też fakt, że banki udzielają niezwykle wysokich kredytów. Mogą wynosić one nawet pół miliona złotych. W firmie pożyczkowej, czy parabanku taka kwota nigdy nie zostałaby przedzielona.

Parabank, bank, czy firma pożyczkowa?

Wszystko zależy od tego jaką kwotę chcemy pożyczyć. Parabanki warto omijać szerokim łukiem ze względu na spore ryzyko. Kredyty w banku to rozwiązanie na duże inwestycje, takie jak założenie własnej firmy, czy budowę domu. Warto zainteresować się nimi, kiedy potrzebna kwota jest bardzo wysoka. Jeżeli chcemy pieniądze na remont lub nagłą potrzebę, rozejrzyjmy się za firmami pożyczkowymi. Oczywiście wybierzmy taką, która wpisana jest do ZFP, dzięki czemu unikniemy przykrych niespodzianek. To opcja dla osób, które szybko i bez formalności pragną zdobyć niewielką kwotę na dany cel. Oczywiście należy pamiętać, że zarówno chwilówka, jak i kredyt, muszą być spłacone w terminie. W przeciwnym wypadku naliczane są gigantyczne odsetki, które stanowią źródło utrzymania większości banków i firm pożyczkowych.